Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mezi obří plemena patří psi vážící nad 45 kilogramů. Mezi ně můžeme zařadit plemena jako irský vlkodav, německá doga, novofundlandský pes, brazilská fila či velká plemena pasteveckých psů. Všichni majitelé chtějí samozřejmě, aby jejich mazlíček byl zdravý, netrpěl žádnými onemocněními či obezitou. Tito chovatelé by tedy měli dodržovat určitá pravidla ve výživě obřích plemen po celý jejich život od štěněte až po psa seniora.

 

Výživa obřích plemen
 

 

 

Když si vybíráte malého chlupáče, z kterého později vyroste opravdový obr, je důležité zvolit sledovaný chov, tj. s průkazem původu. Podstatné je také vědět, že takový mazlíček vás bude stát jak hodně času, tak peněz. Tato investice se vám však mnohonásobně vrátí. Finančně nákladná je zejména průmyslově vyráběná speciální strava, která je vyrobena přesně na míru těmto plemenům.  Zde se zejména doporučuje tato strava oproti doma připravované potravě, která by nemusela dostatečně splňovat přísun všech důležitých látek. Navíc její příprava je daleko více časově i finančně náročná. Přednější by měla být také strava granulovaná, která vás opět vyjde levněji než konzervovaná.

 

Dospívání a vývoj těchto plemen je jiný než u ostatních, jejich růst je pomalejší. Trvá až do osmnácti měsíců jejich věku, kdy dosahují největších rozměrů a váhy, avšak vývoj kostry končí až ve dvou letech. Mezi třemi a šesti měsíci se nesmíte dopustit žádných nutričních chyb. Od 3. měsíce u nich nastává velký růst a majitel se domnívá, že zvířeti polepší tím, když mu zvýší příjem denní dávky potravy, ale tato úvaha je velice chybná. Nadbytek krmiva může způsobit neúměrný růst v poměru k vývoji kostry. To může zapříčinit vznik různých vad postoje, dysplazii kyčelního kloubu či prošlápnuté zápěstí.

 

Výživa psa

 

Krmné denní dávky se během vývoje snižují - štěně do čtyř měsíců jí 3krát až 5krát denně, oproti tomu na konci vývoje kolem 18. měsíce by mělo dostávat už jen 1krát až 2krát denně.

 

Krmné dávky pro dospělé psy - individuální potřeby psa se liší podle jeho aktivit a kondice, jde o denní spotřebu, nikoliv o jedno jídlo:

  • přibližná denní potřeba kalorií - 2800
  • konzervované maso/příkrm (obsah 420 g) - 1400 g masa + 460 g obilnin
  • polovlhká potrava - 900 g
  • suchá potrava - 800 g

 

Další chybou majitelů je zvyšování přísunu vitamínů a minerálů u kompletních krmiv, zejména s vysokým obsahem vápníku. Tato velká plemena netrpí jeho nedostatkem, ale spíše se nedokážou vyrovnat s nadbytkem této látky. Následkem tohoto nadbytku bývají též různá onemocnění.

 

Chovatel nesmí tato plemena během jejich vývinu příliš fyzicky zatěžovat, jelikož to nemá dobrý vliv na stav kostry. Takže až do dokončení růstu psa nepřetěžujte.

 

Pokud je váš pes starší než dva a půl roku, je už dospělý a potřebuje přizpůsobit krmivo, stejně tak jako obří pes senior.