Armáda České republiky využívá pro své potřeby přibližně 1350 psů různých plemen.
Mezi nejčastěji používaná plemena patří němečtí ovčáci, belgičtí ovčáci, briardi, rotvajleři, dobrmani a velcí knírači.
Největší počet těchto psů je využíván především ke strážní, nebo také tzv. hlídkové službě, ale mnozí další psi jsou cvičeni pro zcela konkrétní a speciální účely jako:
- vyhledávání drog
- vyhledávání výbušnin
- vyhledávání zbraní
- výcvik pro letecký pátrací systém
- vyhledávání osob zasypaných v troskách (v rámci civilní obrany)
V minulosti existovala ještě další kategorie pátracích psů, která se specializovala na vyhledávání pachové stopy staré až pět hodin a dlouhé cca 8 km. V současnosti jsou však preferovány spíše obranné práce. Pachové práce se uskutečňují již jen formou dostihových stop, kde maximální stáří stopy je 1 hodina.
Stejně tak byli psi v minulosti cvičeni k nošení munice, tradiční byl spojařský, zpravodajský výcvik, nebo zdravotní - záchranářský výcvik armádních psů.
Psovodi, kteří se výcviku věnují, se dělí na profesionály - tedy vojáky z povolání a vojáky základní vojenské služby. Součástí vojenské kynologie jsou dnes samozřejmě i ženy, v České republice jich v současnosti takto pracuje asi pět.
Základní výcvik psa trvá nejméně tři měsíce, po jeho absolvování nastupuje každodenní práce se psem, doplněná dalším rozšiřujícím výcvikem. Psi a jejich psovodi podstupují v pravidelných termínech tzv. aktivizace, jednou měsíčně jsou všichni psi přezkoušeni z nejrůznějších „speciálních" cviků a dovedností. Podle kategorie uplatnění psa se provádí také tzv. jarní třídění psů a podzimní hodnocení. Jednou za tři roky je navíc každý pes přezkoušen v rámci speciálního kurzu.
Protože všechny popsané dovednosti přímo vyzývají k poměřování sil, existují samozřejmě také nejrůznější soutěže psovodů - v rámci útvarů, brigád až po celoarmádní přebor.
Soutěže se účastní jednotlivci i družstva. Čeští vojáci se ale účastní i zahraničních soutěží, mezi nejznámější patří Swiss Open.
Kynologové armády České republiky úzce spolupracují také s kynology Policie ČR a s různými civilními bezpečnostními agenturami.
Pes má i v dnešní technické době vlastnosti, které zatím není možné nahradit ani s použitím supermoderních a drahých přístrojů. Proto je výcviku armádních psů věnována velká pozornost a jejich práce je, stejně jako práce psovoda vysoce hodnocena.