Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak alergie na potraviny, tak špatná snášenlivost některých potravin vyvolávají podobné příznaky, ale přesto se v něčem liší. Alergie na potraviny znamená, že imunitní systém reaguje na určité složky v potravě. Špatná snášenlivost některých potravin imunitní systém vůbec nezatěžuje, jedná se pouze o podráždění žaludku nebo střev.

 

Příznaky:

  • brzké zvracení po jídle
  • svědění a škrábání
  • nenormální chování
  • problémy na první pohled nesouvisející salergií - např. opakované ušní záněty

 

Jak zjistit příčinu

Chcete-li zjistit příčinu potíží vašeho psa, budete potřebovat jeho spolupráci a také pomoc veterinárního lékaře. Stravování vašeho psa převedete na tzv. vylučovací dietu, jejíž součástí budou bílkoviny, které pes dříve nejedl - například zvěřina, krocan, jehně nebo kachna. Krmiva těchto druhů jsou k dostání u veterinárního lékaře. Současně přestaňte dávat psovi pamlsky. Jestliže pes opravdu trpěl alergií na potraviny, potíže obvykle do 12 dnů ustoupí. Pokud se psův stav během vylučovací diety pronikavě zlepší, dalším krokem bude postupně znovuzavedení jiných běžných potravin. Tak lze zjistit, která potravina alergii vyvolává. Je-li váš pes alergický například na hovězí maso, nezáleží, v jaké formě ho dostane, jestli to bude kus svíčkové nebo hovězí psí konzerva. Příznaky budou vždy stejné. Dalšími původci alergie může být kuřecí maso, sója nebo kukuřice. Proto postupně vyzkoušejte každou potravinu po dobu 5 až 7 dnů. Pokud se po některé potravině objeví staré příznaky, je zřejmé, že na tuto potravinu je pes alergický.

 

Když už víte původce alergie

Situaci lze řešit medikamenty. Ale je-li váš pes alergický na sóju, začněte kupovat krmivo bez sóji. Pokud psovi nedělá dobře laktóza, nedávejte mu mléčné výrobky obsahující vysoký podíl laktózy. Dnes je již k dostání mnoho druhů krmiv i těch hypoalergenních, jako jsou například jehněčí granule. O novém psím jídelníčku se poraďte s vaším veterinárním lékařem, který vám doporučí i prodá vhodné krmivo.

 

Pokud chcete vařit vašemu psovi sami doma, měli byste se poradit s veterinárním lékařem na optimálním receptu, aby pejskovi nic nechybělo.