Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vitamíny a minerály jsou pro zdravý vývoj psa velice potřebné. Strava určená pro psy obsahuje veškeré potřebné látky, některé je však třeba dodávat ve větším množství, než jaké krmiva obsahují.

 

 

Strava psa

 

 

Vitamíny

 

Vitamíny jsou esenciální látky, které podporují fyziologické procesy v těle a mají ochrannou funkci. Hrají významnou úlohu při procesech vstřebávání a výměny látek mezi vnějším prostředím a živým organismem. Nedostatek vitamínů se nazývá hypovitaminóza, za následek má sníženou obranyschopnost. Žádný organismus savců si nedokáže všechny vitamíny vyrábět sám, proto je třeba je tělu dodávat.

 

 • Vitamín A - je nutný pro tvorbu rodopsinu, zrakového pigmentu používaného za nízkého osvětlení. Nedostatek vitamínu A vede k šerosleposti. Zdrojem vitaminu A je alfa a beta karoten a lykopen, což jsou oranžová a červená barviva obsažená v zelenině, dalším zdrojem jsou například vnitřnosti.
 • Vitamín D - za normálních okolností se vitamín D tvoří v kůži působením slunečního záření. V potravinách se nachází v rybím tuku, játrech, vaječném žloutku a mléčných výrobcích. Nedostatek vitamínu D se projevuje změknutím kostí.
 • Vitamín E - je obsažen v oleji z pšeničných klíčků, másle, mléce, sóji, salátu a v mase savců. Potřeba vitamínu E se zvyšuje při zvýšeném příjmu nenasycených tuků nebo zvýšeném vystavení se kyslíku. Nedostatek vitamínu vede k neurologickým potížím a snížené obranyschopnosti.
 • Vitamín K - má důležitý význam pro krevní srážlivost. Jeho nedostatek vede ke zpomalení srážení krve a tedy k vyšší krvácivosti. Zdrojem jsou zelené části rostlin, játra, rostlinné oleje a maso.
 • B-komplex - je souhrnné označení pro vitamíny skupiny B. Jsou to vitamíny nezbytné pro správné fungování metabolismu. Hlavním zdrojem vitamínů skupiny B jsou kvasnice, maso, sýry, celozrnné obiloviny, luštěniny a ořechy.
 • Vitamín C - většina zvířat a rostlin si syntetizuje tento vitamín sama a nepotřebuje žádné jeho přídavky. Z rostlinných zdrojů je na vitamín C velmi bohatý šípek, citrusy, brambory nebo rajčata, papája, brokolice, černý rybíz, jahody, květák, špenát, kiwi a brusinky. Mírná hypovitaminóza se projevuje zpomaleným růstem, zvýšenou kazivostí zubů, narušením stavby kostí, krvácením do kloubů, nedostatečnou odolností proti infekcím, zvýšenou únavou, žaludečními problémy a sníženou tvorbou mléka.
 • Vitamín H - jeho nedostatek může vyvolat změny na pokožce a nervové poruchy. Vyskytuje se především v mase, vaječném žloutku, játrech, droždí.

Krmení pro psa


Minerály

Jsou nezbytnou součástí výživy všech savců. Minerální látky jsou do těla přijímány potravou a vodou. Mají velmi důležitou úlohu při růstu a pro metabolismus celého organismu. Podílejí se na výstavbě tělesných tkání, kontrolují funkci metabolismu a jsou významné i pro vedení nervových vzruchů. Uplatňují se jako aktivátory nebo součásti hormonů a enzymů.

 

 • Chrom - hlavním zdrojem jsou ryby, drůbež, vnitřnosti, dále luštěny, obilniny a rýže. Při nedostatku se objevuje nervová podrážděnost, neklid, únava a žaludeční nevolnosti.
 • Draslík - podílí se na stabilitě vnitřního prostředí, nezbytné prakticky pro jakékoliv funkce probíhající v živém organismu. Draslík je důležitý pro správnou funkci nervového a svalového systému. Hraje také zásadní úlohu ve správné činnosti srdce. Draslík je obsažen téměř ve všech potravinách, nejvíce je ho v ovoci a bramborech.
 • Fosfor - je obsažen skoro ve všech potravinách, nejbohatší na fosfor jsou luštěniny, obilniny, ovesné vločky, hnědá rýže, mléčné výrobky, vnitřnosti a maso. Fosfor je důležitý pro tvorbu kostí, jeho nedostatek se projevuje zvýšenou únavou.
 • Hořčík - hraje významnou roli především při prevenci srdečních chorob. Jeho zdrojem jsou například celozrnné obilniny, pšeničné klíčky, luštěniny, listová zelenina nebo minerální vody.
 • Jód - nedostatek se projevuje zvětšením štítné žlázy, přibýváním na váze a únavou. Je obsažen v rybách, mořských plodech a mořských řasách. V různé míře se nachází i v ovoci a zelenině.
 • Křemík - podílí se na tvorbě kůže, drápků a srsti, kterým dodává pevnost a pružnost. Má vliv také na pevnost kostí. Je obsažen především v minerálních vodách, kuřecí kůži, celozrnných potravinách a kořenové zelenině.
 • Mangan - při dlouhodobém nedostatek manganu se objevují bolesti kloubů, zhoršení sluchu, únava, nechutenství nebo stavy neklidu. Bohatými zdroji jsou zejména ořechy, obilí, listová zelenina a čaj.
 • Měď - podílí se na stavbě a udržování kostí a činnosti nervového aparátu. Dále spolupracuje s železem při krvetvorbě a je důležitá pro stavbu kosterní soustavy. Je obsažena v játrech, houbách, korýších a měkkýších.
 • Selen - je obsažen ve vnitřnostech, mléčných výrobcích a celozrnných obilovinách. Při nedostatku selenu hrozí poškození srdečních a svalových buněk, slinivky břišní, jater, očí, žaludku, střev a srsti.
 • Vápník - při nedostatku vápníku ve stravě se zvyšuje riziko nadměrné kazivosti zubů a měknutí a řídnutí kostí. Nachází se v mléčných výrobcích, luštěninách, sardinkách, sóje, špenátu, ovesných vločkách, černém chlebu.
 • Zinek - Podmiňuje správné vidění, chuť, má vliv na metabolismus cukrů, bílkovin, hormonů a vitamínů a ovlivňuje růst a dělení buněk. Nedostatek se projevuje špatným hojením ran a záněty, dlouhodobý nedostatek má za následek neplodnost. Je obsažen ve všech rostlinách, vločkách, vejcích a mléčných výrobcích.
 • Železo - největší část železa v těle je obsažena v červeném krevním barvivu, hemoglobinu. Ten je součástí červených krvinek, které zajišťují přenos kyslíku z plic do ostatních tkání. Při nedostatku železa se tvoří méně červeného krevního barviva a vzniká chudokrevnost. Nedostatek železa se projevuje dýchavičností a velkou únavou i při malé námaze. Nejvíce železa je v červeném mase, luštěninách, listové zelenině a obilovinách.

Doplňky stravy pro psy jsou buď ve formě tablet, nebo past. Můžeme je však dodávat i v přirozených formách.


 • Morková kost - doporučuje se uvařit a podávat studenou, obsahuje vitamíny A, E, K, B, H a chrom, fosfor, měď, selen a železo
 • Bůvolí kůže - ve formě kostiček, uzlů či botiček k dostání v každém zverimexu, v malém množství je zdrojem vitamínů E, B, H a fosforu a železa
 • Mořské řasy - prodávají se v sušené formě, namočené se mohou přidat do pokrmu, obsahují vitamíny D, E, K, C a chrom a jód
 • Drůbeží chrupavky - syrové i tepelně upravené, obsahují vitamíny E, B, H a chrom, draslík, fosfor a křemík
 • Vepřové ucho - ve formě kostiček, uzlů či botiček k dostání v každém zverimexu, v malém množství je zdrojem vitamínů E, B, H a fosforu a železa
 • Zelenina a ovoce - čerstvá zelenina a ovoce jsou současně zdrojem všech vitamínů i minerálů

 

Doplňkové tablety, pasty či kapky jsou v prodeji ve všech zverimexech. Jejich užívání raději projednejte s vaším veterinárním lékařem, který vám poradí vhodný přípravek pro vašeho psa i správné dávkování.